niedziela, 12 czerwca 2016

Teraz to takie słabizny robią

Wszystkie blogi które podczytuje mają już wiele lat dlatego nie bardzo wiem co powinno znaleźć się w pierwszym poście :) 

Na pierwszy ognień wrzucę więc moją hennaimpression pracę konkursowa zamieszczoną na stronie Intensywnie Kreatywnej, która sądząc po zamieszczonych tam komentarzach podoba się nie tylko mnie ;)


Sweterek ma wyraźnie letni charakter, jest bawełniany, idealny na te dni gdy temperatura nie przekracza 20 stopni, na chłodne wieczory i poranki. Poza znalezionym na rosyjskim blogu ażurem, zastosowałam lekkie ażurowe ściągacze [okrążenie 1: dwa prawe razem na prawo drugie oczko na wierzchu, narzut, dwa lewe; okrążenie 2: dwa prawe (narzut przerabiany jako prawe przekręcone) narzut dwa lewe razem na lewo tak jak schodzą z drutu, powtarzać te dwa rzędy], żeby nie obciążać za bardzo dolnego brzegu i rękawów  Bawełna i bez zachęt ma słoność zmian długości, czasem i o kilka centymetrów w dół, po praniu, zwłaszcza gdy tak jak ja nie uznaje się blokowania i suszenia na płasko. Na rękawach od góry zrobiłam trochę efekciarskie pęknięcia, zastanawiając się czy to nie będzie przesada ale nawet jesli ktoś tak uzna to mnie się one bardzo podobają.


I właśnie sobotniego chłodnego ranka, gdy stałam w osiedlowym warzywniaku w pęczkiem włoszczyzny w jednej ręce a brokułem w drugiej, pewna miła białowłosa sąsiadka zwróciła mi dyskretnie uwagę, że mi "się bluzeczka pruje na rękawie, bo teraz to takie słabizny robią, ładne ale nosić się tego nie da, pęka toto w szwach przy pierwszym użyciu" :D 

Dane techniczne: włóczka Drops loves you 6 kolor 110 boredaux (dla mnie pieczony buraczek) zużycie nie całe 6 moteczków czyli około 280gram na drutach rozmiar 4. Pomysł mój. Zdjęcia moje (są jakie są inne nie będą), ściana też własnoręcznie malowana, i nawet ja się załapałam w części środkowej bezgłowej.
Projekt poza zapożyczonym ażurem jest całkowicie mój, robiony od dołu w okrążeniach aż do rękawów. Tu się troszkę zamotałam (na szczęście nie w włóczkę tylko we własne pomysły) bo miałam zamiar rękawy wrabiać po skończeniu korpusu, ale żal mi było naruszać ażur dlatego zwyczajnie podzieliłam to co miałam na drutach na przód i tył i dodałam oczka na rękawy na kształt litery T. Jak założyłam sweterek pierwszy raz, po około 10 dniach produkcji wieczorami, jego ażury skojarzyły mi się z motywami malowanymi henną na skórze, a ponieważ kolor też poniekąd hennę przypomina (zwłaszcza w sztucznym świetle) dlatego na potrzeby Ravelry nazwałam swój wyrób hennaimpression.

Szczegóły dla rozmiaru 36/38 obwód w biuście 90cm
140 oczek (28x5) na obwód, czyli raport ażuru powtarzany 5 razy.
Ściągacz ażurowy 2x2 opisany powyżej przez 12 okrążeń, pierwsze 3 okrążenia jako rozbiegowe robiłam normalnym ściągaczem dwa prawe dwa lewe. Czyli 15 okrążeń ściągacza w sumie (w rękawach tak samo tzn. ostatnie 3 okrążenia przed zamknięciem są robione jako dwa prawe dwa lewe).
Dzielone na pół od markera zaznaczającego początek okrążenia 35-70-35 (po drugim powtórzeniu części środkowej schematu ażuru, rzędy 17-52)
Na rękawy dodane: do tyłu 2x 21+28+29(30)=78(79) (nabrane pętelkowo) 
do przodu 2x 7+28+28+15(16)=78(79) (nabierane pomiędzy pętelkami tyłu), czyli 227 (28x8+3) oczek na drucie na przód(tył) i oba rękawy, wysokość to jedno powtórzenie środkowej części schematu (rzędy 17-52). Ta różnica jednego oczka miedzy rękawami wynika ze specyfiki schematu ażuru.
Na tyle minimalny podkrój na dekolt 4 rzędy, na przodzie podkrój 11 rzędów, skracałam tak żeby jak najmniej zakłócić ażur i uzyskać lekko łódkowy kształt, nie owijałam oczek. 2x52 oczek zostawionych na dekolt.
Ściągacz na rękawie 36 oczek, pęknięcia na górze rękawów 5 oczek od dekoltu zamknąć razem dwie części rękawa 10 zamknąć osobno 5 razem 10 osobno, reszta już łączona razem do końca rękawa (łączone po te pięć oczek tak żeby wypadało na środkach motywu) Uwaga motywy nie są symetryczne na obu częściach rękawowych z racji podziału nie parzystej ilości powtarzanych motywów ażuru w obwodzie.
Rękawy są łączone bezszwowo, na dole (czyli po wewnętrznej stronie ręki od pachy) przeciągałam przez już nabrane pętelkowo oczka części tylnej rękawowej oczka nabierane na część przednią (można nabierać oczka na szydełkowy łańcuszek ale ja wolę tą metodę), na górze (czyli na zewnętrznej stronie od ramienia) łączyłam poprzez przeciąganie przy zamykaniu oczek przodu przez zamknięte już luźno oczka tyłu na długości rękawów. Powstało coś wyglądające jak warkoczyk z oczek co fajnie pasuje do linii, które tworzyły się w ażurze przy przerabianiu dwóch razem. Ściągacz rękawów dorabiany na końcu na nabranych oczkach z brzegu rękawa. Góra wykończona dodatkowo szydełkiem (po zamknięciu oczek) rzędem chyba półsłupków (nie znam się na nazewnictwie szydełkowym w każdym razie przeciągałam nitkę przez oczko brzegu pętelkę i oczko łańcuszka, w taki sam sposób zamykam zawsze luźno oczka na drutach dodając pętelkę między oczkiem już zamkniętym a oczkiem dopiero przez nie przeciąganym). 

Projekt jest łatwy do modyfikacji. Można usunąć ażur zostawiając pęknięcia lub na odwrót, można zrobić tylko pas ażuru na środku przodu/pleców lub też gładko w okrążeniach a tylko w części górno-rękawowej ażur, można zrobić taliowanie używając w części środkowej mniejszego rozmiaru drutów, dla większych rozmiarów wystarczy dodać w okrążeniach jeden lub dwa motywy ażuru (to 28 oczek), dla osób z hojniejszym biustem inaczej podzielić oczka na przód i tył pamiętając tylko żeby dodać na rękawy identyczną ilość oczek po obu stronach części środkowej  do  części przedniej i tylnej i przerobić motyw ażurowy do końca nie tylko do rzędu 52. Wszystko można wedle własnych potrzeb, fantazji i inwencji twórczej ;)

I tak fantazyjnie pozdrawiam kończąc ten przydługi pierwszy wpis ;)

6 komentarzy:

 1. Gratuluje i pieknego sweterka i wlasnego bloga !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również gratuluję. Fajnie, że założyłaś bloga będę zaglądać :D A i skopiowałam opis do Worda o wdzięcznej nazwie "Wzory i inspiracje na kiedyś"
   Pozdrawiam!

   Usuń
  2. dziękuję za odwiedziny ;) będzie mi bardzo miło jeśli kogoś zainspiruję do stworzenia własnej wersji

   Usuń
 2. Jeszcze raz powtórzę, wspaniały sweterek :) Na bloga na pewno zaglądać będę, zapowiada się ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odwiedziny, muszę jeszcze poodgarniać co i jak działa bo pomysłów na wpisy mam sporo póki co ;)

   Usuń