środa, 25 stycznia 2017

Czapka

Osobiście czapki nosze tylko przy wielkich mrozach, więc rzadko je robię. Ponieważ jednak zaistniało zapotrzebowanie na taki wyrób to powstał, od góry z prostym motywem dla ozdoby, żeby mi się nie nudziło przy dzierganiu.


Włóczka to dropsowe merino extra fine 2 motki czyli 100g wyrobione dosłownie do ostatnich centymetrów. Przerabiałam podwójnie na drutach 4.5 dziergając w rękawiczkach :) nie tylko dlatego że to wełna ale też dlatego że obłazi! Zaczęłam od 8 oczek nabranych na dwa druty z żyłką tak jak na skarpetki robione od palców i przerabiając magic loopem dodawałam (chyba bo nie zapisałam) po 8 oczek co okrążenie 3 razy, i po 8 oczek co drugie okrążenie 4 razy, do 64 oczek w sumie. W każdym razie dodawałam je tak żeby mi pasowały do powstającego wzoru.
Wzorek z głowy, "na motywach" czegoś co gdzieś widziałam, taki oszukany warkocz miał być z prawych i lewych, dwóch razem i oczek wkutych, ale po moczeniu, obłażeniu z kłaczków i rozciąganiu się rozpłaszczył - jest choinka ;) 
Okrążenie I - 2 prawe, 4 lewe, 2 prawe. Okrążenie II tak jak oczka schodzą z drutu.
Okrążenie  III - oczko prawe wkute w oczko z rzędu poniżej, 1 prawe, dwa razem na prawo z prawym oczkiem na wierzchu, dwa lewe, dwa razem na prawo z prawym oczkiem na wierzchu, 1 prawe, oczko prawe wkute w oczko z rzędu poniżej. Okrążenie IV tak jak oczka schodzą z drutu.
Okrążenie V - oczko prawe wkute w oczko z rzędu poniżej, 2 prawe, dwa razem na prawo z prawym oczkiem na wierzchu, dwa razem na prawo z prawym oczkiem na wierzchu, 2 prawe, oczko prawe wkute w oczko rzędu poniżej. Okrążenie VI tak jak oczka schodzą z drutu. Powtarzać te 6 okrążeń. Zamiast oczek wkutych można by robić narzuty przerabiane jako oczko przekręcone, ale nie chciałam ażuru, to miała być ciepła czapa.
Na dole jest króciutki ściągacz 2x2 i się nitka skończyła, dlatego wysokość czapki to tylko około 25cm. Ten dół prułam żeby do obwodu głowy (53cm) dopasować, początkowo go zrobiłam na mniejszych o pół numeru drutach i był problem, aż tak się nie rozciągnęło jak sądziłam i łepek się nie mieścił. I tak jest troszkę ciasno ale lepiej tak niż za luźno i na oczy opadająco :) Włosy zwinięte w warkocz czy koka na czubku głowy się mieszczą w tej odstającej części "orzeszka". Generalnie nie jest to mój ulubiony fason ale na "beretoczapkę" było za mało czarnej ciepłej włóczki żeby zapotrzebowaniu sprostać.
Tak na mnie toto wygląda (docencie, mimo tego że zdjęcia są fatalnie nieostre, moje poświęcenie w kontakcie z wełną i próby zrobienia znośnego selfi własnemu czubkowi głowy!)Czubek czapki na balonie


Pompona, chociaż są modne, nie dorobiłam, to już kwestia składającego zapotrzebowanie czy sobie ogon sztucznego królika doszyje czy nie :). A czapa grzeje i chociaż mało fotogeniczna to na żywo wygląda całkiem atrakcyjnie.

Pozdrawiam cieplutko i z "zimową" piosenką Was zostawiam ;)

6 komentarzy:

 1. E, no superancka! Chcę ten pseudowarkocz :-D ale podaj info jak od dołu, bo w życiu się nie będę męczyć w czapkę od góry ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki, starałam się :D Męczyć to się można z czapką od dołu, od góry jedynym problemem jest wstrzelić się w obwód, zwłaszcza gdy się robi tego typu udziergi rzadko a na dodatek włóczka zmienia wymiary po moczeniu ;)
  Ten wzorek możesz robić tak jak opisałam "choinka" będzie w odwrotną stronę ale też fajnie wygląda. Ewentualnie okr rozbiegowe 8 prawych, okr I oczko prawe wkute, 2 prawe, dwa razem na prawo drugie na wierzchu, dwa razem na prawo pierwsze na wierzchu, 2 prawe, oczko prawe wkute, okr II tak jak schodzą z drutu, okr III oczko prawe wkute, 1 prawe, dwa razem na prawo drugie na wierzchu, 2 lewe, dwa razem na prawo pierwsze na wierzchu, 1 prawe, oczko prawe wkute, okr IV tak jak schodzą z drutu, okr V oczko prawe wkute dwa razem na prawo drugie na wierzchu, 4 lewe, dwa razem na prawo pierwsze na wierzchu, oczko prawe wkute, okr VI tak jak schodzą z drutu. Powtarzać. Zrób sobie obie próbki i zobacz co Ci się bardziej podoba bo to prawie to samo ale jednak nieco inne :) i pamiętaj żeby oczka wkute robić tak żeby powstawała ładna linia. Ten motyw nie musi być z ośmiu oczek, może być z dowolnej wielokrotności 4 tj. z 12, czy 16 czy 20 itp. zasada taka sama tylko rzędów do powtarzania więcej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo fajna czapka! Takie właśnie najbardziej lubię. A na twojej głowie świetnie się prezentuje :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Tym razem nie mogłam wstawić zdjęcia bez głowy ;)

   Usuń