Niestety zdjęcia są jakie są bo za oknem szaro, przez co wszystkich detali na ludziu ubranym w ten czekoladowy wyrób dziewiarski rąk moich, mimo starań i lekkiego rozjaśniania w programie graficznym, nie widać :/
Tu na zdjęciach na płasko widać więcej szczegółów za to kolor mega przekłamany, coś za coś.
Całość robiona od góry, 68 oczek na stójkę, 24 okrążenia ściegiem francuskim (byłby golf gdyby nie obawa że zabraknie włóczki na długość korpusu), następnie podział na reglan 11-10-26-10-11 i rzędy skrócone podnoszące minimalnie tył. A później czysta zabawa z pleceniem warkoczy (wykorzystałam motyw 789 znaleziony na avercheva.ru ale go trochę zmodyfikowałam, podzieliłam na pół i dostosowałam do całości), lekkim poszerzaniem i zwężaniem panelu środkowego (16-24 oczka ściegiem francuskim), taliowaniem-sznurowaniem tyłu i kieszenią robioną jednocześnie z całością na drugim komplecie drutów. Nabierałam na nią oczka niczym na plisę robiąc narzuty na całej długości panelu wraz z okalającymi go warkoczami, po czym panel lądował na drutach o pół numeru większych i był robiony w rzędach, a narzuty lądowały pod spodem i były robione wraz z całością korpusu na około jako oczka prawe. Przy zakończeniu kieszeni oczka były przerabiane kolejno zbierając je z obu drutów jako dwa razem tak aby oczka górnej warstwy kieszeni były przerobione jako oczko na wierzchu. Ten sposób w przeciwieństwie do doszywania kieszeni wydaje mi się bardziej estetyczny i powoduje mniejsze "wybrzuszenia" i pozwala lepiej kontrolować motyw. Najpierw robiłam jednak rękawy żeby oszacować na ile wystarczy mi posiadanego materiału przerobowego. Dół wykańczałam francuzem jako ściągaczem w który wnikają końcówki warkoczy. Rękawy to 52 oczka na górze 40 na dole (na podkrój dodane 6 oczek z każdej strony), jednakże ściąga je plecionka przez co wydaje się że mankiety są rozszerzone. Na korpusie jest 136 oczek bez odejmowania oczek na talię (zwęża krzyżowanie oczek na "sznurowanie" z tyłu) na dole od wysokości kieszeni poszerzone do 144.
Fason klepsydry i ten sposób taliowania bardzo przypadł mi do gustu, podkreśla sylwetkę i optycznie wyszczupla. Nie polecam tylko tego sposobu panią o dużym biuście, "sznurowanie tyłu" się raczej nie rozciąga i ogranicza przeciskanie góry korpusu.
Metryczka techniczna: projekt mój powstały z przeliczeń Celliony, druty 4 i 4.5 na kieszeń z przodu (robioną w górnej warstwie w rzędach więc ściślej niż w okrążeniach w jakich powstawała całość swetra i warstwa spodnia kieszeni, przez to ta różnica połówki rozmiaru drutów), włóczka z odzysku prawdopodobnie Kotek lub inny akryl grubości skarpetkowej kupiony kilkanaście lat temu na mój pierwszy w życiu samodzielnie robiony sweter, zużycie około 400g czyli wszystko co miałam (stąd taka długość), rozmiar bardzo dopasowane 38 lub normalne 36 ;)
Nie wykluczam powstania trzeciej siostry z warkoczami ;) tym razem w wersji pełnowymiarowego golfu, jak tylko zdecyduję się w jakim maiłaby być kolorze i włóczkę na nią nabędę.
Pozdrawiam i zostawiam Was z inspirującym kipem i muzyką z Wikingów ;)
Własnego wzoru nie przerobiłaś w 100% jak wzór mówił? :P W każdym razie te zmiany są świetne. Nowe warkocze i kieszeń są po prostu świetne (Kieszeń!!! ^^) A tak z ciekawości ile cellion jeszcze powstało? Może za zgodą reszty testerek zrobiłabyś u siebie jakieś porównanie, bo ja bym chętnie zobaczyła jak pozostałym (i pewnie bardziej doświadczonym) dziewiarkom to wyszło ;)
OdpowiedzUsuńNo nie przerobiłam, nie umiałam się trzymać rozpiski, a może po prostu włóczka była za cienka, druty za grube i się rozmiar nie zgadzał. Zresztą później mi się inne warkocze wymyśliły i kieszeń na dodatek i tak z Celliony powstała Siggy ;)
UsuńCellion poza moją i Twoją było jeszcze cztery z tym że jedna w zupełnie innym rozmiarze i z dużym golfem w której tylko warkocze i tył były wzięte z pierwowzoru, a pozostałych też nie było ścisłego trzymania się wytycznych, i to bardzo dobrze ponieważ cenię dowolność interpretacją :)
Genialna jesteś z tymi mianami we wzorach! Sposób na kieszeń to ja sobie kiedyś ściągnę, w każdym razie mogłabyś zrobić taki post podsumowujący, bo ja naprawdę bardzo ciekawa jestem tych pozostałych :) Czyli tylko ja prawie w 100% trzymałam się wzoru? :P No ładnie ;)
UsuńZmiany we wzorze tutaj wymagały innego przeliczenia oczek ponieważ się rozmiar drutów zmienił. Jednak mając wzór na cellione możesz zrobić podobny sweter z dowolnie wybranym motywem plecionkowym czy ażurowym, znasz już metodę. A kieszeń w ten sposób robiłam po raz pierwszy ale na pewno nie ostatni, wymaga operowania trzema drutami na raz lecz jest zdecydowanie bliżej ciała i lepiej się układa niż doszywana.
UsuńPostu podsumowującego nie przewiduję, zdjęcia były do prywatnego wglądu nie do publikacji, sama wiesz jakie dostałam od Ciebie ;) Twoja wersja kolorystycznie mi się najbardziej podobała ale też nie była 100% kopią i bardzo dobrze, cieszę się że każdy dopasowuje opis do siebie i wnosi coś nowego do wzoru.
Pomysł na taliowanie tyłu jest rewelacyjny, a do takich kieszonek muszę się przymierzyć i już wiem, w czym :)
OdpowiedzUsuńSposób na taliowanie podpatrzony na rav, mnie się bardzo podoba bo uwypukla biust i kryje boczki ;) nie trzeba odejmować i dodawać oczek wystarczy je krzyżować pod odpowiednim kątem.
UsuńA taka metoda robienia kieszeni sprawdza się doskonale przy robieniu wszelkich wzorzystych rzeczy, polecam.